17. Kapitola - Výkřik do temnoty 1/2

5. července 2013 v 20:32 | Cassandra Clare |  Clockwork Angel (Infernal Devices 1)
kapitola 17
VÝKŘIK DO TEMNOTY

Stará kostelní věž a zahradní zeď
jsou černé díky podzimnímu dešti
ponurý vítr přináší zlověstný výkřik
do temnoty, která znovu padá na zem.
-Emily Brontë, "Old Church Tower"
-
Zatímco Charlotte uháněla do knihovny oznámit Enklávě, že záchranná akce bude muset být provedena už tenhle večer, Henry zůstal v obývacím pokoji s Nathanielem a ostatními. Byl překvapivě trpělivý, když mu Nate na mapě pečlivě ukazoval místo v Londýně, kde by měl být ukrytý dům de Quinceyho. Bylo to v Chelsea poblíž Temže. "Nevím, který z nich to přesně je," řekl Nate, "takže budete muset být opatrní."
"Pořád jsme opatrní," řekl Henry a ignoroval Willův ironický pohled jeho směrem.
Ne moc dlouho potom poslal Jema a Willa do skladu pro andělské ostří a další zbraně.
Tessa zůstala v obývacím pokoji s Jessamine a s Natem, zatímco Henry spěchal do sklepa, aby si vzal jeden z jeho posledních vynálezů.
Jakmile ostatní odešli, Jessamine zahájila poletování kolem Natea. Zapálila za ním v krbu, přinesla mu další deku, kterou mu dala kolem ramen. Nabídla mu, že by mu mohla nahlas číst knížku. Ten ale odmítnul. Pokud Jessamine doufala, že vyhraje Nateovo srdce díky tomu, že o něj bude pečovat, pomyslela si Tessa, bude zklamaná. Nate byl zvyklý, že o něj všichni starali a sotva si všimnul zvláštní pozornosti, kterou mu věnovala.
"Tak co bude teď?" zeptal se nakonec, když byl pohřbený pod hromadou dek. "Pan a paní Branwellová-"
"Ach, říkej jim Henry a Charlotte. Každý to tak dělá," řekla mu Jessamine.
"Oznámí Enklávě -to znamená zbytku londýnských Temných lovců- kde se teď skrývá de Quincey, aby mohli naplánovat útok," řekla Tessa. "Ale opravdu, Nate, ty by ses o tyhle věci neměl moc zajímat. Měl by sis spíš odpočinout."
"Je to jen mezi námi." Nate měl zavřené oči. "V tomhle velkém starém domě. Všechno se tu zdá tak podivné."
"Ach, Jem a Will s nimi nepůjdou," řekla Jessamine. "Slyšela jsem, jak o tom mluví v místnosti se zbraněmi, když jsem šla pro deku."
Nate otevřel oči. "Nepůjdou?" Zněl překvapeně. "Proč ne?"
"Jsou příliš mladí," řekla Jessamine. "Temní lovci jsou považováni za dospělé od osmnácti let a kvůli tomuhle druhu podnikání -něco nebezpečného, čeho se účastní celá Enkláva- opouštějí své domovy už, když jsou mladí."
Tessa cítila zvláštní bodnutí úlevy, které se snažila zakrýt otázkou: "Ale to je zvláštní. Nechali jít Jema a Willa k de Quinceymu-"
"A přesně tohle je důvod, proč tam nemůžou. Zdá se, že Benedikt Lightwood argumentuje tím, že útok na de Quinceyho ukázal, jak špatně si vedli a jak nedostatečně jsou Jem a Will vyškoleni a jak něco z toho byla Jemova chyba, ale teď si nejsem jistá co to bylo. Pokud se ptáte na můj názor, chce jen výmluvu pro to, aby jeho syn Gabriel zůstal doma, i kdy je mu už osmnáct. Bojí se o svého chlapečka. Charlotte oznámila, že jí řekl, že Enkláva nedávno skoro vymýtila celý upírský klan a že Nephilimové mají povinnost nechat mladou generaci nezapojenou, aby se vzpamatovali a později mohli pokračovat ve své práci."
Tesse se zkroutil žaludek. Dřív, než stačila něco říct, dveře se otevřely a dovnitř vešel Thomas. Nesl hromadu starého složeného oblečení. "To jsou staré věci po panu Jemovi," řekl. Nate vypadal trochu v rozpacích. "Vypadá to, že byste mohli mít stejnou velikost. Alespoň budete mít něco na sebe. Pokud mě doprovodíte zpátky do vašeho pokoje, můžeme zjistit, jestli vám bude sedět."
Jessamine obrátila oči v sloup. Tessa si nebyla jistá, proč. Možná si myslela, že obnošené oblečení pro Natea nebylo dost dobré.
"Děkuju vám, Thomasi," řekl Nate, když vstal. "Musím vám nabídnout svou omluvu za moje dřívější chování, když jsem se před vámi schovával. Měl jsem horečku. To je moje jediné rozumné vysvětlení."
Thomas zrudl. "Dělal jsem jen svou práci, pane."
"Možná by ses měl trochu prospat," řekla Tessa a ukázala na tmavé kruhy pod očima jejího bratra, které značily vyčerpání. "Není toho moc, co bychom teď mohli udělat. Alespoň ne do té doby, než se vrátí zpátky."
"Vlastně," řekl Nate a díval se z Jessamine na Tessu, "myslím, že jsem měl už klidu dost. Nemyslíte, že už bych se měl zase postavit na nohy? Mohl bych tu zůstat a zkusit něco sníst. Navíc bych nepohrdl nějakou společností. Pokud by vám to nevadilo, na chvíli bych si odskočil a převlékl se."
"Samozřejmě, že nám to nevadí!" Jessamine vypadala potěšeně. "Řeknu Agátě, aby připravila něco lehkého. Potom, co se najíš, mohli bychom si zahrát nějakou karetní hru. Dáme si sendviče a čaj." Spráskla ruce, když Thomas a Nate odešli z místnosti. Obrátila se k Tesse. Její oči zářily. "No nebude to legrace?"
"Karty?" Tessa byla příliš šokovaná tím, co právě řekla Jessamine. Trvalo chvíli, než našla hlas. "Myslíš, že bychom měli hrát karty? Zatímco Henry a Charlotte budou bojovat proti de Quinceymu?"
Jessamine pohodila hlavou. "Jako kdybychom jim bloumáním po domě mohli nějak pomoct! Jsem si jistá, že bude lepší být v jejich nepřítomnosti spíš veselá a aktivní, než líná a mrzutá."
Tessa se zamračila. "Opravdu si nemyslím," řekla, "že navrhovat Nateovi hrát karty, je zrovna ten nejlepší nápad. Víš dobře že má problém ... s hazardem."
"Nebudeme o nic hrát," řekla Jessamine bezstarostně. "Jen přátelská partička karet. Opravdu Tesso, musíš být taková sucharka?"
"A co pak? Jessamine, vím, že se jen snažíš udržet Natea šťastného. Jenže tohle není ten správný způsob-"
"Přepokládám správně, že tys už mistrně ovládla umění vyhrát náklonnost mužů okolo sebe?" odsekla jí Jessamine. Její hnědé oči jiskřily hněvem. "Myslíš, že jsem tě neviděla, jak koukáš na Willa těma svýma štěněcíma očima? Jako kdyby byl něco - Ach!" Rozhodila ruce. "Ale to je fuk. Je mi z tebe zle. Půjdu si raději promluvit s Agátou, než s tebou." S tím se zvedla na nohy a důrazně přešla místnost. Ve dveřích se zastavila, aby jí mohla říct: "Vím jen jedno, měla by sis něco udělat s vlasy, Tesso. Vypadá to, jako kdyby ti v nich hnízdili ptáci!" Zabouchla za sebou dveře.
I když Tessa věděla, že to bylo hloupé, Jessaminina slova se jí dotkla. Spěchala zpátky do svého pokoje. Postříkala si tvář vodou a přejela si kartáčem rozcuchané vlasy. Při pohledu na vlastní bílou tvář v zrcadle se snažila přemýšlet, jestli pořád ještě vypadala jako sestra, kterou si Nate pamatoval. Snažila se představit si, jak moc se mohla změnit.
Když skončila, vyběhla na chodbu - a skoro vrazila do Willa, který se opíral o stěnu chodby naproti jejím dveřím a díval se na nehty na ruce. Choval se lhostejně - jako obvykle. Měl na sobě košili, kterou křižovala série kožených řemínků. Na zádech mu viselo dlouhé tenké ostří. Rukojeť mu koukala přes rameno. U pásu měl zastrčených několik dlouhých tenkých a bílých andělských ostří.
"Já-" Jessaminin hlas se jí ozýval v hlavě: Myslíš, že jsem tě neviděla, jak koukáš na Willa těma svýma štěněcíma očima?
Magické světlo vrhalo na okolí minimum světla. Tessa doufala, že je světlo dost slabé na to, aby neviděl její červené tváře. "Myslela jsem, že dnes večer s Enklávou nepůjdeš," řekla nakonec. Nevěděla, co jiného by mu měla říct.
"Nejdu. Jen přináším tyhle zbraně Charlotte a Henrymu na dvůr. Benedikt Lightwood pro ně posílá kočár. Je to rychlejší. Měl by tu být co nevidět." Chodba byla tmavá, ale Tessa si myslela, že se na ní Will usmívá. Nebyla si tím ale jistá. "Zajímáš se o mojí bezpečnost? Nebo mě hodláš obdarovat svojí přízní, abych se jí mohl hrdě odnést do bitvy jako Wilfred z Ivanhoea?"
"Nikdy jsem tu knihu neměla ráda," řekla Tessa. "Rowena byla husa. Ivanhoe si měl vybrat Rebecu."
"Brunetku a ne blondýnu? Opravdu?" Teď už si byla jistá, že se na ní usmívá.
"Wille-?"
"Ano?"
"Myslíš si, že se Enklávě skutečně podaří zabít ho? De Quinceyho?"
"Ano." Promluvil bez zaváhání. "Čas k jednání vypršel. Pokud jsi někdy viděla teriéry ve výběhu plném krys - no, předpokládám, že asi ne. Ale je to způsob, jak to tam bude dneska večer vypadat. Claveové půjdou po každém upírovi, dokud nebudou všichni kompletně zničeni."
"Chceš tím říct, že už v Londýně nezůstane žádný upír?"
Will pokrčil rameny. "Vždycky tu budou upíři. Ale klan de Quinceyho bude pryč."
"Když bude po všem, a navíc bude Magister po smrti, myslím, že tu už nebude žádný důvod k tomu, abychom já a Nate dál zůstávali ve Společenství, ne?"
"Já-" Will vypadal opravdu zaskočeně. "Myslím - Ano, dobře, no máš pravdu. Dokážu si představit, že už bys nechtěla dál zůstávat v ... násilném prostředí. Možná, že bys ještě chtěla vidět nějaké krásné části Londýna. Třeba Westminsterské opatství-"
"Raději bych jela domů," řekla Tessa. "Do New Yorku."
Will nic neřekl. Magické světlo na chodbě vybledlo. Ve stínu nemohla vidět jasně vidět jeho tvář.
"Pokud by tu tedy nebyl nějaký důvod, abych zůstala," pokračovala. Napůl přemýšlela, co tím vlastně myslela. Bylo snazší s Willem mluvit, když mu neviděla do tváře a jeho přítomnost v chodbě vedle ní mohla vnímat jen svými smysly. Neviděla ho pohnout se, ale cítila, jak se jeho prsty dotýkají lehce hřbetu její ruky.
"Tesso," řekl. "Prosím, nedělej si starosti. Brzy se všechno vyřeší."
Srdce jí bolestivě bilo do jejích žeber. Brzy se to vyřeší? Nemohl tím přece myslet to, co si myslela ona. Muselo to znamenat něco jiného. "Ty si snad nepřeješ dostat se domů?"
Ani se nepohnul. Prsty stále hladil její ruku. "Nemůžu jít domů."
"Ale proč ne?" zašeptala, ale už bylo pozdě. Cítila, jak se od ní odtahuje. Sundal z ní svou ruku. "Vím, že tvoji rodiče přišli do Společenství, když ti bylo dvanáct a tys je odmítl vidět. Proč? Co ti udělali tak hrozného?"
"Neudělali nic." Zavrtěla hlavou. "Musím jít. Charlotte a Henry na mě čekají."
"Wille," řekla, ale on už odcházel chodbou. Štíhlý, temný stín mířil ke schodům. "Wille," volala za ním. "Wille, kdo je Cecily?"

Ale už byl pryč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama